Projekt "Nowe Przedszkole w Jaraczewie"

W okresie od 1 sierpnia 2018 roku do 31 lipca 2019 roku na terenie gminy Jaraczewo prowadzony jest projekt „Nowe Przedszkole w Jaraczewie” w ramach działania 8.1.1. w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Projekt jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego. Całkowita wartość projektu wynosi 228.000 zł, a kwota dofinansowania to 193.800 złotych. Wnioskodawcą projektu jest Gmina Jaraczewo a realizatorem jest Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Ziemi Jaraczewskiej w Jaraczewie.

Celem projektu jest utworzenie 20 nowych miejsc wychowania przedszkolnego dla dzieci w wieku 3-4 lat (w szczególnych przypadkach również dzieci 2,5-letnich) oraz wprowadzenie nowych zajęć dodatkowych. W ramach projektu nastąpi zatrudnienie nowych nauczycieli z wykształceniem specjalistycznym w obszarze pracy z dziećmi. Projekt jest komplementarny z projektem inwestycyjnym w ramach działania 9.3.1. WRPO „Budowa budynku przedszkola publicznego w Jaraczewie”, dzięki któremu zostało wybudowane nowe przedszkole od podstaw i zapewnione wyposażenie sal umożliwiające prowadzenie zajęć. Projekt jest odpowiedzią na deficyt miejsc wychowania przedszkolnego w Gminie Jaraczewo.

W ramach działań edukacyjnych nastąpiło rozszerzenie dotychczasowej oferty o dodatkowe zajęcia wyrównujące szanse edukacyjne dzieci w zakresie stwierdzonych deficytów. W ramach projektu zapewnia się dzieciom następujące wsparcie:

- spotkania indywidualne z psychologiem,

- spotkania indywidualne z logopedą,

- zajęcia dodatkowe z rytmiki,

- zajęcia dodatkowe z gimnastyki,

- zajęcia dodatkowe z arteterapii,

- zajęcia dodatkowe z języka angielskiego.

Dzięki realizacji projektu zapewni się wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz znaczącą poprawę jakości wychowania przedszkolnego na terenie Gminy Jaraczewo. Przedszkole funkcjonuje w pełnym wymiarze godzin zapewniając opiekę nad dziećmi, która była niemożliwa w poprzedniej bazie lokalowej. Wnioskodawca gwarantuje zachowanie trwałości projektu przez okres co najmniej 2 lat od zakończenia realizacji.

Poprzez realizację projektu złagodzi się problem związany z niewystarczającą liczbą miejsc wychowania przedszkolnego na terenie Gminy Jaraczewo oraz umożliwi opiekę nad dziećmi przez ponad 8 godzin i tym samym wpłynie na poprawę sytuacji ekonomicznej osób nieposiadających zatrudnienia z powodu opieki nad dziećmi.

Osiągnie się:

- zwiększenie liczby miejsc wychowania. przedszkolnego na terenie Gminy,

- zmniejszenie deficytów w edukacji poprzez objęcie wsparciem dzieci ze specjalnymi potrzebami,

- poprawę integracji wśród dzieci poprzez wspólne zajęcia w grupie,

- poprawę możliwości uzyskania pracy przez rodziców zajmujących się dziećmi,

- wprowadzenie nowych zajęć dla dzieci,

- zatrudnienie nowej kadry.

Miejsce realizacji projektu:

Publiczne Przedszkole "Niezapominajka"